17 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

5G Teknolojisi Neyin Nesi !

5G teknolojisi nedir?

5G Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Daha hızlı iletişim için farklı frekanslarda kullanılan bir sistemdir.5G, mobil telefonların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapının yeni kurallar ile tekrar yapılandırılmasıdır.  

Peki 5G ne kadar hızlı?

Mobil iletişimin en yeni nesli olan 5G, kullanıcıların eski cep telefonu standartlarından daha hızlı, saniyede 10 Gbit hızında kablosuz veri aktarmalarına olanak tanıyan yüksek frekans ve bant genişliğini kullanıyor.

Örneğin Qualcomm firması yaptığı testlerde saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşıldığını açıkladı sadece bu ulaşılan en yüksek hız. Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtiliyor ki bu bile mevcud en hızlı 4G mesajşiminden 20 kat hızlı bir teknoloji. Yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratlerle yalnızca 15 saniye sürecek.

5G Hayatımızda neyi değiştirecek?

5G ile beraber en basit ürün bile teknik olarak internete bağlanabilecek. Bu da insan hayatında keskin bir değişikliği beraberinde getirecek elbette…Cihazların hafiflemesi, daha serbest ve mobil hale gelmesiyle sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamlarının günlük yaşamın bir parçası haline gelebileceği konuşuluyor.

5G hizmeti ülkemizde ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Tahminlere göre 5G, ülkemizde ilk olarak 2021 yılı içinde deneyimlenebilecek. Belirli merkezlerde kullanıma sunulup, altyapı uygunluğuna göre zamanla yaygınlaştırılacak. Ülke genelinde kullanımın 2022 yılında başlaması öngörülüyor.

5G’nin riskleri neler?

‘5G teknolojisi’ne geçişle birlikte akıllı arabalardan, akıllı telefon ve televizyonlardan sonra çok sayıda elektrikli ev eşyası da akıllı statüsüne geçecek. Bu da ister istemez radyasyon yüklenmesi açısından oldukça endişe verici bir durum.