17 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Bakteriler nasıl antibiyotiğe dirençli oluyorlar?

bakteriler-7

bakteriler-7

Bakteriler nasıl antibiyotiğe dirençli oluyorlar? Direnç diger bakterilere aktarılırmı? Antibiyotiğin kaç çeşidi vardır? Sorularınızın cevabı ;

Bakteriler, çevrelerinde meydana gelen değişikliklere hızlı uyum sağlayabilen canlılardır. Antibiyotik direnci de bunun bir örneğidir Antibiyotiklerin iki çeşidi var; ya bakterileri direkt olarak öldürecek bir içeriğe sahip oluyor, ya da gelişip üremelerine engel olma amaçlı üretiliyorlar. Bakteriyel enfeksiyonla savaşırken, bağışıklık sistemimiz bu zararlıları vücudumuzdan atmak için aşırı derecede çaba sarf ediyor. Bu büyük yük, sistemin yorulmasına ve yavaşlamasına sebep oluyor. 

Antibiyotikler burada devreye giriyor. Bağışıklık sistemine kısa bir mola verdirebilmek, dinlenip gücünü tekrar toplamasını sağlamak amacıyla alınan antibiyotikler, bakterilere kısa süreli baskı uyguluyorlar. Aslında antibiyotikler, vücudun hücresel işlevlerine müdahale ederek, bir süre için devre dışı bırakıyorlar.

Örneğin, DNA ve RNA sentezlerinin bloklanması bakterinin bölünüp çoğalmasını engeller buda vücüdta bakteriler artmadan onaları yok etmesine yardımcı olur.

Bakterilerin antibiyotiğe dirençli olması durumunda ise şunlardan herhangi biri veya hepsi bir arada yaşanabilir:

•Antibiyotikleri, hedefe ulaşmaktan alıkoyma

•Hedefi değiştirerek, antibiyotiğin işlevine engel olma

•Antibiyotiği yok etme

Bakteriler, genelde kendi başlarına direnç geliştiremiyorlar. Ya farklı bakterilerle birleştiklerinde dirençli genlere sebep olacak değişimleri geçirmeye başlıyor, ya da DNA’nın bir parçası olan ve kendi kendini eşleyebilen plazmid adlı ekstra kromozom sayesinde bu beceriyi kazanıyorlar.

Plazmid, antibiyotiğin çalışma mekanizmasını  saldırı olarak algılıyor ve birbirinden farklı birçok direnç geliştirebiliyor. Bakteriler bu direnci kopyalıyorlar. Maalesef tek bir bakterinin bile direnç kazanması, diğerlerinin de dirençli hale gelmesini kolaylaştırıyor   .

Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar, özellikle de yoğun bakım ortamında ve bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda ciddi bir sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Dirençli bakterilerin neden olduğu bu hastalıklar, tedaviye dirençli olup, hastanede yatış sürelerinin uzamasına ve bununla ilgili komplikasyonların gelişmesine, ölüm ve hastalığa yakalanma oranlarında artışa neden olmaktadırlar.

Antibiyotik direncinin önüne geçilmemesi durumunda gelecekte bizi bekleyen tehlike ise bundan çok daha büyüktür. Öyle ki, yakın gelecekte enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde antibiyotikler tamamen etkisiz hale gelebilir ve basit yara enfeksiyonları ölümle sonuçlanabilir.

Bakteriler nasıl antibiyotiğe dirençli oluyorlar?

kaynak: http://helixbilim.com