16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Beyin damarlarında gezebilen solucan robot yapıldı.

beyin-damarlarinda-gezebilen-solucan-1

beyin-damarlarinda-gezebilen-solucan-1

Beyin damarlarında gezebilen solucan robot yapıldı. Massachusetts  Teknoloji Enstitüsünden (MIT) yoonho kim ve meslektaşı xuanhe zhao tasarladıkları robotu küçük manyetik parçacıkların gömülü olduğu bir polimer  kullanarak solucan bir robot geliştirdiler böylece solucan biçimindeki robotu bir mıknatıs kullanarak yönlendirmek mümkün olacak.

Araştırmacılar robotu kan benzeri bir madde içeren insan beyninin silikondan yapılmış bir modelinde test ettiler. Beynin dişinda tutulan bir mıknatısla kontrol edilen robot ulaşılması  zor kan damarları boyunca ilerleyebildi. Aslında damar içinde dolaşabilen mevcut robotlar damarların daha geniş olduğu kalpte kullanılabiliyordu. Ancak daha önce beyinde kullanılmamalarının nedeni çaplarının çok büyük olmasıydı.

Ancak çapı 0,6 milimetreden küçük robot solucanların beyindeki ince damarlarda ve ağlarında gezinmesi mümkün  buda beyin damarlarında oluşan tıkanmaların artık çözülebilecegi anlamına geliyor . Ekip sonraki adım olarak solucan robotu hayvanlar üzerinde denemeyi planlıyor.Beyin damarlarında gezebilen solucan robot yapıldı. Robot Solucan Beyindeki Atardamarlarda Dolaşacak.

Dr. Özlem AkKüçük bir robot solucan, model bir silikon beynin içinde dolaşabiliyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) Yoonho Kim ve meslektaşı Xuanhe Zhao tasarladıkları robotu küçük manyetik parçacıkların gömülü olduğu bir polimer kullanarak geliştirdiler. Böylece solucan biçimindeki robotu bir mıknatıs kullanarak yönlendirmek mümkün olacak.Araştırmacılar robotu kan benzeri bir madde içeren insan beyninin silikondan yapılmış bir modelinde test ettiler. Beynin dışında tutulan bir mıknatısla kontrol edilen robot ulaşılması zor kan damarları boyunca ilerleyebildi.

Kaynak: bilim teknik dergisi sayı 623

www.helixbilim.com