23 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Boğaziçi Üniversitesi’nden İşitme Kaybı Teşhisine Yönelik Yeni Bir uzaktan Teknoloji geliştirildi

 Boğaziçi Üniversitesi tablet tabanlı uygulama kullanarak, kablosuz ölçüm yapma özelliği olan odyometre cihazı geliştirdi. Yeni nesil teknolojiyle uyumlu olan ve kablosuz özelliğiyle dikkat çeken cihaz, işitme kaybı teşhisinde önemli rol oynayacak.

odyometre nedir ile ilgili görsel sonucu

Odyometri, Kulak Burun Boğaz (KBB) doktorlarının yönlendirdiği önemli birimlerden birisidir. Kulak ölçüm işlemini gerçekleştiren Odyometristler, işitme bozuklukları hakkında detayları inceleyip bunu ele alan kişi olarak tanımlanmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmed Özkan öncülüğünde ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin katkılarıyla geliştirilen BOARGE isimli odyometre cihazı, hastane ve kliniklerde tanı, işyerlerinde de tarama amacıyla işitme kaybı ölçümü yapılmasına imkân sağlayacak. İşitme kaybı yaşayan hasta odyometrik ölçüm için bir kabine giriyor, kabinin dışında odyometristin kullandığı bir test cihazı vasıtası ile belli tonlarda, şiddeti belirlenmiş sesler uygulanarak hastanın işitme eşiği tespit ediliyor.

BOARGE Özellikleri

Normal yöntemlerde, kabin dışındaki cihazla kabin içindeki cihaz analog sinyallerin iletildiği kablolarla bağlanıyor ve bu cihazlar çok hassas kalibre edilmiş olsa dahi yıpranmış, okside olmuş kablolar ve bağlantılar tolere edilebilir düzeyden daha fazla sinyal kaybına sebep olabiliyor. BOARGE ile kabin bağlantılarına gerek kalmadan, kablo ve bağlantıların neden olduğu sinyal kayıpları oluşmadan ölçüm yapılabiliyor. BOARGE’nin kablosuz yapısı odyometriste hareket serbestliği sağlarken, tablet ortamında geliştirilen kullanımı kolay arayüzü sayesinde etkileşimli ve daha hızlı ölçüm yapmak mümkün oluyor.

Gömülü sistem ve ileri mikrodenetleyici teknolojisi ile standartların çok üzerinde hassasiyette ve doğrulukta ses sinyali elde ediliyor. Bu da benzerlerine göre ölçümün kalitesini ve güvenilirliğini artırıyor. Cihaza eklenecek fonksiyonların, klinik fonksiyon testlerinin ve sertifikasyon süreçlerinin tamamlanmasının ardından ürünün bir yıl içinde piyasaya sürülmesi hedefeniyor.

Kaynak: tübitak bilim teknik dergisi,web,google