16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Enfeksiyonlarla filler mi fareler mi daha iyi savaşır?

filller-fareler-6

filller-fareler-6

Enfeksiyonlarla filler mi fareler mi daha iyi savaşır? Hangi canlı türü enfeksiyonla savaşmakta daha iyidir: fillermi farelermi ?  vücüt büyüklüğü türler arasında göze çarpan en önemli farklılıklardan biri olmasına rağmen bugüne kadar bağişıklık sistemi ile vücüt büyüklüğü arasında  ilişki incelenmemişti.

Hamilton  collage, biyoloji bölümünden Y.Doç.Dr cynthia   J.Downs, farklı üniversitelerden bilim insanlarının da yer aldığı çalışmasında, küçük  Jamaika meyve yarasasından (yaklaşık 40 gram ) dev katil balinalara (yaklaşık 5600 kg) kadar vücüt boyutları farklı yüzlerce memeli türünün  vücüt kitlesiyle kandaki iki bağışıklık hücresi tipinin yoğunluğu arasında  bir ilişki olup olmadığı araştırdı.

The American Naturalist dergisinde yayımlanan çalışmada bir tür bayaz kan hücresi türü olan lenfosit yoğunlugunun vücüt boyutuna göre değişmediği tespit edildi. Yani bir farenin ve bir filin 1 ml kanında aynı  sayıda  lenfosit  var. Buna karşılık , büyük memelilerin  kan dolaşiminda  küçük türlerden çok daha fazla nötrofil bulunduğu  görüldü.

Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin  bir tütü olan nötrofiller, doğuştan gelen bağışıklık sisteminin önemli bir  parçası. Bu çalışma, büyük ve küçük memelilerde  bazı bağışıklık savunma tiplerinin temelde farklı olduğunu gösteriyor.  Dr.Downs ve araştırma ekibinden Dr Lynn Martin, bu bulguların laboratuar farelerinden elde edilen sonuçlarla insan sağlığının iyileştirilmesi konusunda daha iyi yollar geliştirilmesine yardımcı olabileceğini ,ayrıca daha önce hiç  çalişilmamiş türlerin bağişiklik sistemleri hakkında bilim insanlarının öngörülerde bulunmasını kolaylaştıracağını düşünüyorlar. Çalişmadaki tüm bilim insanlarına göre bu veriler aynı zamanda yaban hayatıyla ilgili çalişmalar yürüten araştırmacıların bir türün yeni ortaya çıkan bir hastalık için ne kadar dayanıklı olabileceğini dair tahminde bulunmalarına katkı sağlayabiliyor.

Kaynak: bilim teknik d. Sayı 624 . 2019

helixbilim.comEnfeksiyonlarla filler mi fareler mi daha iyi savaşır?