22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Gece göğe yayılan ısıdan elektrik üreten sistem

gece-elektrik-7

gece-elektrik-7

Gece göğe yayılan ısıdan elektrik üreten sistem ! Geceleri  yeryüzünden  yayılan ısıyı kullanarak elektrik üretebilen bir cihaz geliştirildi.  Cihazın şu anki prototipiyle üretilen elektriğin gücü  düşük ancak araştırmacılar  geliştirdikleri teknolojinin günün birinde karbonsuz ışık kaynaklarını ve sensörleri çaliştırabilecek kadar güç üretebileceğini ön görüyor.

Dünyada,çoğunlukla kırsal bölgelerde yaşayan yoksul toplulukların oluşturduğu toplam bir milyardan fazla insan elektrik şebekelerinden mahrum . bu insanlar aydınlanmak ,cep telefonlarını şarj etmek ve ev aletlerini çaliştirmak  gibi ihtiyaclarını karşılamak için ucuz güneş pillerinden yararlanabiliyor ancak bu güneş pilleri sadece gündüz saatlarinde elektriği sağlayabiliyor ve ürettiği enerjiyi depolayamıyor.

LOS ANGELES ‘taki University Of Colifornia ‘dan Aaswath Raman ve ekibi TERMOELELKTRİK ETKİ adı verilen olgudan yararlanıp geceleri ortaya çikan sıcaklık farklarını kullanarak elektrik elde edebilin bir cihaz üretti mevcut bazı termoelektrik cihazlar,fabrikalarda ve araba egzozlarında  ortaya çikan ısıyı kullanarak ,

yani ısı kaynağıyla ortam sıcaklığı arasındaki  sıcaklık farkından yararlanarak elektrik üretebiliyor. Ancak raman ve ekibi çalişmalarında farklı bir yaklaşım benimsedi. Araştırmacılar göğe bakan yüzeylerin , gökyüzüne doğru ısı yayarak çevrelerindeki ortamdan daha soğuk hale gelmesine neden olan bir çeşit işimsal soğuma sürecinden yararlandı. Bu, kırağının hava sıcaklığı sıfırın üzerindeyken bile oluşmasını açiklayan bir olgu.

Nasıl yapıldı?

Araştırmacılar göğe bakan diş yüzeyinde siyah bir disk, içeri bakan yüzeyinde ise alüminyum bir blok bulunan polistren bir kutu oluşturuldu. Siyah disk, gece göğe bakarken ısıyı kaybederek soğuyacak, alüminyum blok ise gece havadan ısı alıp ısınacak biçimde tasarlandı.

Bu iki kısım, sıcaklık farkını elektriğe dönüştüren termoelktrik bir jeneratör oluşturacak biçimde bir birine bağlandı ve bir LED işiği yakabilecek güçte elektrik üreten bir sistem oluşturuldu . araştırmacılar maliyeti 30 ABD dolarının altında olan sistemin geceleri şebekeden bağimsız olarak elektrik sağlama amaçlı diğer teknolojilerle rekabet edebileceğini düşünüyor. Gece göğe yayılan ısıdan elektrik üreten sistem !

kaynak:bilim teknik dergisi sayı 624 kasım 2019

www.helixbilim.com