16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Genetiği değiştirilmiş virüsle antibiyotik dirençli enfeksiyon tedavisi hayat kurtarıyor.

104900493-bacteriophage-on-colorful-background

104900493-bacteriophage-on-colorful-background

Genetiği değiştirilmiş virüsle antibiyotik dirençli enfeksiyon tedavisi hayat kurtarıyor. İngiltere’de yapılan bir tıbbi denemede ilk defa genetiği değiştirilmiş bir virüs kullanarak antibiyotiğe dirençli bir enfeksiyonla mücadele eden bir hastanın hayatı kurtarıldı. Isabelle carnell-holdaway adlı hastaya 11 aylıkken genetik bir akciger hastalığı olan Kistik fibrozis tanısı konmuştu.

bakteriyofaj
bakteriyofaj

2017 yılının eylül ayında henüz 15 yaşındayken çift akciger nakli yapılan hasta, nakil sonrası iyileşme sürecindeyken, vücüdünda daha önceden var olan bir enfeksiyon nüksederek tüm vücüduna yayıldı. Tüm tedaviler sonuçsuz kalınca doktorlar daha önce denenmemiş bir faj tedavisi denemeye karar verdi. Bakteriyofajda denen bu fajlar insan vücüduna değilde bakterileri enfekte eden doğal virüslerdir.

104900493-bacteriophage-on-colorful-background
104900493-bacteriophage-on-colorful-background

Doktorlar ve bilim insanları Nature Medicine’da yayımlanan tek bir hastaya ilişkin bu başarılı denemeden genelleyici sonuçlar çıkarmamak gerktiğini vurguluyor ancak yine de deneme ümit vaat edici olarak nitelendiriliyor. Virüs denince kulağa her ne kadar neğatif bir algı olsada ilerleyen zamanda bakterilere karşı işbirliği içinde çalışmamız mümkün olabilir.

unnamed
unnamed

Kistik fibrozis nedir? (KF), doğumdan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek fonksiyon bozukluklarına yol açan kalıtsal bir hastalıktır. Hastalıktan sıklıkla akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organları etkilenir. Akcigerlerde biriken mukozal tabak ile birlikte nefes alma zorlaşır. Genetiği değiştirilmiş virüsle antibiyotik dirençli enfeksiyon tedavisi hayat kurtarıyor.

Kaynak: tübitak  bilim teknik dergisi sayı 626 ,google web

helixbilim.com Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Diğer Konularımızı okudunuz mu ?

Kanserle mücadelede bağışıklık hücresi nakli

Yemekten sonra çay yada kahve içmek zararlımı?

Virüsten gelen sağlık..

Otizm ve DNA mutasyonları arasındaki bağlantı !

Yüksek Teknolojide artık bakteriler kullanılacak !

Telefon Bağimlılığina Son !

Titreşerek incelmek mümkün yağlarınızdan kurtulabilirsiniz !

Karın Bölgesindeki Yağ Oranı Beynimiz Hakkında Ne Söylüyor?

Parmaklarımızı kütürdettiğimizde neden ses çıkar ?

Flamingolar neden tek ayakları üzerinde dururlar?