23 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Giyilebilir Yapay Böbrek

Giyinilebilir yapay böbreğin kullanımına bir adım daha yaklaşıldı. İnsanlarda ilk defa denenen ve başarılı olan bu prototip cihaz küçük bir el çantası gibi takılarak kullanılabilecek. Cihazı geliştiren Singapur halk hastanesinden Marjorie Foo teknolojinin ilerlemesinin insanları diyalize,sıvı torbalarına ve benzer araçlara bağımlı kalmaktan kurtarabileceğini belirtiyor. Böbreklerin işlevini kaybetmesi nedeniyle organ nakline ihtiyaç duyan ve bekleme listesinde olan kişiler maalesef kanlarında toksinlerin uzaklaştırılması için belirli aralıklarla diyalize girmek zorundalar. En sık uygulanan yöntem olan hemodiyaliz için haftada üç gün yaklaşık dört saati hastanede geçirmek gerekiyor. Alternatif bir yöntem olan periton diyaliz yönteminde ise benzer işlemler karın boşluğuna küçük bir operasyonla yerleştirilen ince, yumuşak ve silikondan yapılmış bir tüp aracılığıyla yapılıyor.

Giyilebilir böbrek ise diğer iki diyaliz yöntemine göre kullanım açısından kişiye hayli kolaylık sağlıyor. Bu sistemde atık sıvı,el çantasında tutulan bir temizleme cihazından geçirilmesinin ardından karın bölgesine gönderiliyor. Bu süreçte cihazı kullanan kişinin  herhangi bir şey yapmasına gerek kalmıyor.

. Küçük bir el çantasının içine sığacak boyutta olan cihaz bir tüp aracılığıyla karna bağlanıyor. Kullanıcının yapması gereken tek şey ise her yadi saatte bir cihazdaki kçük kartuşu değiştirmek. Üç gün 15 kişi tarafından kullanılan cihazın ilk testleri geçen yıl başarılı bir şekilde tamamlandı. Deneme çalışmalarında yapılan kan testlerine göre cihaz geleneksel diyaliz yöntemi kadar iyi çalışıyor ve günde iki kez yedi saatlik peryotlarla kullanılması yeterli oluyor. San Francisco, California üniversitesinden bir ekip ise insan böbrek hücrelerini kullanarak ve böylelikle bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar gerektirmeden vücuda yerleştirilebilir yapay bir böbrek geliştiriyor..

Kaynak: Tübitak bilim teknik dergisi sayı 626,web

Helixbilim.com