16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Google arama algoritmasını degiştiriyor

google-algoritma-2

google-algoritma-2

Google arama algoritmasını degiştiriyor ! İnternette aradığımız içeriğe ulaşmak için kullandığımız arama motorlarının başında gelen google,aradığımız sözcüklerle en uyumlu olan içeriği bize sunmak için karmaşık yöntemler kullanıyor.arama algoritması olarak bilinen bu yöntemler değişen şartlara göre sürekli güncelleniyor. Google kurucuları Larry page ve Sergey brin tarafından geliştirilen pagerank adlı algoritma kullanarak işe başladı. Bu algoritma web sitelerini başka siteler tarafından referans gösterilme sayısına göre sıralıyor. Örneğin ‘helix’ sözcüğüyle ilgili bir çok site helixbilim.com adresini referans gösterirse  googlede helix sözcüğü aratıldığında pagerank algoritmasına göre sitemizin web sayfası üst sıralarda çıkar.ancak zaman içinde algoritmada bir çok değişiklik yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde google algoritmasında önemli bazı yeni değişiklikler yapacağını duyurdu. Artık arama sonuçları sadece sözcüklere göre değil yazılan cümlenin anlamına göre bağlaç ve ekleri de dikkate alarak göstermeye başlayacak.örneğin daha öncesinde ‘’ABD’den  brezilya’ya vize  gerekir mi ? diye arattığınızda brezilya’dan ABD’ye vize gerekirmi sorusunun cevabıda üst sıralarda çıkıyordu. Yeni değişikliklerle bu gibi aramalarda daha iyi sonuçlar elde edilebilecek. Şimdilik İngilizce diliyle başlayan güncelleme ilerleyen zamanlarda diğer diller içinde yapılacak.

Google arama algoritmasını degiştiriyor ! Her ne kadar  google arama sonuçlarının tamamen proğrama dayalı olarak belirlendiğini, insanlar tarafından hiçbir müdahalenin yapılmadığını iddia etse de arama sonuçlarının manipüle edildiğine dair bir çok eleştiri alıyor. Geçtiğimiz günlerde  wall street journal tarafından yapılan bir araştırmaya göre  google arama sonuçlarında  büyük firmaları küçük firmalara göre daha üst sıralara çıkarıyor. Göçmenlik gibi bazı hassas konularıda gizliyor veya tümüyle engelliyor. google Algoritmanın çalışma prensibini tam olarak açıklamadığı için bu tartişmalar sürmeye devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak: tübitak bilim teknik dergisi sayı 625

helixbilim