22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Günümüzde Mahremiyet Teknolojisi

Akıllı cihazların bizi izlemesi, dinlemesi, hareketlerimizi kayıt altına alması ve bunları başkalarıyla paylaşması son yılların popüler dertlerinden birisi. Mahremiyetimizi korumak için teknolojiye karşı yine teknolojiden yardım istiyoruz.

Bu tür cihazların bilgilerimizi toplamasını engellemek için bazı garip teknolojik cihazlar geliştiriliyor.

Örneğin Chicago Üniversitesinden Ben Zhao ve Heather Zheng tarafından geliştirilen sessizlik bilekliği Amazon Echo adlı cihazların sizi dinlemesini engellemeye yarıyor. Bileklikte ultrasonik ses dalgaları yayan 24 hoparlör var.

Evdeki akıllı cihazların sizi dinlemesini istemediğinizde bilekliği aktifleştiriyorsunuz ve insanların duymayacağı ama mikrofonların algılayabileceği frekanslarda bir gürültü yayılıyor, böylece konuşmalarınız anlaşılmıyor. Bilekliğin nasıl çalıştığını gösteren videoyu izlemek için alt kısımda bulunan adresi  ziyaret edebilirsiniz.

CV Dazzle adındaki proje değişik saç ve makyaj şekilleriyle yüz tanıma algoritmalarını aldatmayı hedefliyor. Elbette sıra dışı bir görünüm ortaya çıktığı için bu yöntem herkes için uygun olmaz ama yine de ucuz ve kolay bir yöntem.

Reflectacles markasının ürettiği gözlük ve lensler ise geceleri kızılötesi ışıkta çekim yapan kameralar önünde aşırı şekilde parlayarak kimliğinizi gizlemenize yardımcı oluyor.

Bu gibi cihazların yanında, sizi diğer uygulamalardan koruyan uygulamalar da var. Disconnect.Me ve Jumbo gibi uygulamalar diğer uygulamaların mahremiyet ayarlarını en kısık düzeye çekmenize yardımcı oluyor.

Bu tür uygulamalar Facebook ve Google gibi platformların bilgilerinizi en az düzeyde kayıt altına almalarını sağlayacak ayarları ve kişisel bilgilerinizi korumaya yardımcı olacak VPN ve güvenlik duvarı gibi teknolojileri sunuyor.

Ancak bu araçları kullanmak için bu defa bu uygulamalara güvenmeniz gerekebiliyor.

Özetle bu zamanda teknolojik aletlere karşı mahremiyetinizi korumak pek kolay değil. Hinede daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmamak için bu tür küçük korunmalar işimize yarayabiliyor.

 Koruyucu Bileklik videosu için https://youtu.be/-43-4LfqiTA adresini ziyaret ediniz.

Kaynak: tübitak bilim teknik dersgisi,web,google