22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Hayvanları ayırt edebilen yapay zeka

yapay-zeka-2

yapay-zeka-2

Hayvanları ayırt edebilen yapay zeka !Hareket ve ısıya duyarlı otomotik fotoğraf makineleri olan fotokapanlarla yaban hayata dair görüntü kaydetmek , biyoloğların özellikle de ekoloğların sıklıkla kullandığı bir veri toplama yöntemidir.

Araştırmacılar bu yöntemle milyonlarca görüntü elde edebiliyor, ancak bu görüntülerin tek tek insan eliyle ayıklanması ve etiketlenmesi gerekiyor. Wyoming üniversitesinde   jeff clune ve ekibi bu soruna yönelik bir yapay zeka geliştirdiler.

Araştırmacılar afrikadaki serengeti ekosisteminde  çekilen 3,2 milyon fotoğrafın bulunduğu , bir veri tabanını kullanarak bir derin öğrenme sistemini aralarında filin , zürafanın ve ceylanında bulunduğu 48 hayvan türünü bir birinden ayırt etmek üzere eğitti

Nasıl?

Derin öğrenme sistemi yapay zeka özelliği taşıyan bir çeşit algoritma geliştirilen görüntü tanıma , algoritması denemelerin %92 sinde türü doğru olarak belirledi.  Araştırmacılar önce yapay bir nöral ağa bir görüntüde hayvan olup olmadığını belirlemeyi öğretti . Çünkü serengitten alınan görüntülerin %75 inde hayvan yok. Daha sonra da nöral ağı farklı türleri bir birinden ayırt etmek üzere  eğitti .

Yapay Zeka Kullanılıyor

Böylece insan eliyle sınıflandırılan fotoğraflar , sistemin nadir türleri daha iyi tanımasını sağlamak için eğitilmesinde kullanılabilecek clune ve ekibi ayrıca  hayvan davranışalrınıda tanıyıp test edecek  yapay zeka geliştirmiş bulunuyor.

Yüz ifadeleri

Yapay zekanın hayvanlarla iletişim kurmamıza yardımcı olabileceği bir diğer alan da yüz ifadelerini tanımaktır. Yüz ifadeleri iletişim kurmak için önemli bir araçtır. Birleşik Krallık’taki Cambridge Üniversitesinde bilgisayar bilimciler, sadece eğitimli veteriner hekimlerin tespit edebileceği bir şey olan koyunların ağrısını tespit etmek için bir yapay zeka uygulaması geliştirdi. Gelecek trendleri hakkında 2017 yılında Amazon sponsorluğunda yayınlanan bir rapor, sadece 10 yıl içinde evcil hayvanlar için bir çevirmenimiz olacağını öngörüyor. Tüm bu projeleri ve çalışmaları göz önüne aldığımızda hayvanlarla kolayca iletişim kurabileceğimiz bir gelecek tahmin ettiğimizden çok daha yakın olabilir.

Kaynak:Bilim teknik dergisi sayı 594

Hayvanları ayırt edebilen yapay zeka

www.helixbilim.com