22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

İnsan beynini artık ultrasonlada muayene edebilecegiz.

Imperial College London’dan Lluís Guasch liderliğindeki araştırmacılar ultrasonik görüntüleme tekniğinin, insan beyninin üç boyutlu ultrason görüntülerini oluşturan yeni bir versiyonunu geliştirdi. Ultrasonik görüntülemede ses dalgalarının yansımaları kaydedilerek vücudun iç yapısına dair görüntüler elde ediliyor. Bu teknik en yaygın olarak gebelik sırasında anne karnındaki bebeğin boyutlarının belirlenmesinde kullanılıyor. İnme geçiren insanlar için hızlı teşhis büyük önem taşıyor çünkü hasarın büyümesini engelleyen tedbirlerin hızlı bir şekilde alınması gerekiyor. Ancak tedavi seçenekleri inmenin özelliğine göre farklılık gösteriyor.

Hâlihazırda teşhis ya MRI ya da CT taramaları yoluyla yapılabiliyor. Bu teknikler ise sadece hastanelerde uygulanabiliyor. Bu da inme geçiren insanlara teşhis konuluncaya kadar bir miktar gecikme yaşanması anlamına geliyor. Lluís Guasch inmenin teşhis edilmesindeki her 4 dakikalık gecikmenin iyileşme sürecinde ayları bulan uzamalara neden olabildiğini belirtiyor. Şimdiye kadar ultrason taramaları beynin görüntülenmesinde kullanılamıyordu çünkü kafatası kemikleri çarpık bir görüntü oluşmasına neden oluyordu. Ancak yeni teknikte kafatasının sebep olduğu karışıklıkları ortadan kaldıran bir algoritma sayesinde bu sorunun üstesinden geliniyor. Yeni teknik, MRI ve CT taramalarından farklı olarak hastane ortamı dışında da kullanılabiliyor çünkü bu teknikte sadece ses dalgalarına ihtiyaç duyuluyor ve CT ve MRI tarayıcılara kıyasla çok daha küçük ve ucuz ekipman kullanılıyor. Bu da sağlık görevlilerine hastayı görür görmez inme teşhisi yapma imkânı sağlayabilir.

Teknoloji henüz geliştirilme aşamasında. Kullanılan algoritmanın kafatasının neden olduğu karışıklıkları arındırması birkaç saat alıyor ancak araştırmacılar görüntülerin elde edilme süresini dakikalar düzeyine indirebileceklerinden emin. Araştırma ekibi şu anda geliştirdikleri teknolojinin kullanıldığı bir başlık prototipi üzerinde çalışıyor. Guasch başlığın iki yıldan az bir süre içinde klinik denemelere girebileceğini umuyor. Tekniğin ileride inme vakalarının daha hızlı teşhis edilmesinde ve hatta günün birinde bazı spor müsabakalarında olduğu gibi olası kafa yaralanmalarının beklendiği ve sağlık ekiplerinin hazır bulunduğu durumlarda olay yerinde yapılabilecek tetkiklerde kullanılması umuluyor. yani acil durumlarda saatlerce CT ve MRI beklememize gerek kalmayacak.(helixbilim.com)

kaynak: tübitak bilim teknik dergisi web,google