17 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Işın Kılıçları gerçekmi oluyor? Işın kılıcına bir adım daha yaklaştıran araştırma.

Usta Yoda’nın ışın kılıcını yapabilmeye hâlâ çok uzak olsak da ABD’deki National Institute of Standards and Technology (NIST) adlı enstitüde çalışan kuramsal fizikçilerin de dahil olduğu bir araştırma grubu, fotonlardan oluşan nesneleri inşa etmeye bir adım daha yaklaştı. İlk bulgular ağırlıksız fotonların kendilerine mahsus bir “kuvvet” ile bir araya gelebileceğine işaret ediyor.

National Institute of Standards and Technology (NIST) :Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri federal devletinin standart enstitüsüdür. Endüstriyel standartlardan ziyade ölçüm metot ve standartları yayınlar. NIST, ağırlık ve zaman referanslarını da bünyesinde barındırır. Vikipedi

Bu bulgular grubun üyelerinin NIST’e katılmadan önce Harvard, Caltech ve MIT gibi üniversitelerdeyken yaptıkları işbirliği sonucu ortaya çıkan bir çalışmanın bulgularına dayanıyor. Çalışmada üst üste (superimposed) iki foton beraber yol almıştı.

Daha önce iki ayrı fotonu bu şekilde bir araya getirmek mümkün olmadığı için 2013’teki bu deneysel çalışma bu alanda çok önemli bir sıçrama olarak kabul edilmişti. Physical Review Lettersda yayımlanma aşamasında olan, NIST ve University of Maryland işbirliğinin başı çektiği çalışmada kuramsal olarak iki fotonun arasındaki “bağlanma sürecinin” parametrelerinde ufak değişiklikler yapılarak iki fotonun arasında sabit ve sonlu bir mesafe oluşturuldu ve yayılımları boyunca bu mesafenin korunması sağlandı.

Physical Review Letters dünyanın en prestijli fizik dergilerinden biridir. En fazla dört sayfadan oluşan kısa makaleler bulunmaktadır. Physical Review’in aşırı büyümesi gerekçe gösterilerek bölünmesi sonucunda kuruldu. 1958’den beri Amerikan Fizik Topluluğu tarafından yayınlanmaktadır. Vikipedi

Bu şekilde yan yana getirilen fotonlar hidrojen molekülündeki atomlara benziyor.

NIST’ten Alexey Gorshkov’a göre bu yapı her ne kadar bir molekül olarak adlandırılamasa da daha karmaşık yapıların oluşturabilmesi için bir başlangıç.

Kaynak: tübitak bilim teknik dergisi,web,google

Helixbilim.com