16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Kanserle mücadelede bağışıklık hücresi nakli

kanserle-mucadele-7

kanserle-mucadele-7

Kanserle mücadelede bağışıklık hücresi nakli. İngiltere ve ABD ‘deki bilim insanları kanseri tedavi etmek için yeni bir yöntem üzerinde çalışıyorlar. Bu yöntem sağlıklı bir kişiden alınan bağışıklı hücrelerini kanser hastasına nakledilmesini kapsıyor bu bağışıklık sistemi hücresi naklinin vücüdun kansere karşı savaşma yeteneğini artıracağı umut ediliyor.

Yakın zaman öncesine kadar vücuda nakledilen yeni hücreleri red ettiği ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların da ciddi yan etkileri olduğu düşünüldüğü için bağışıklık hücresi naklinin işe yaramayacağı düşünülüyordu , fakat araştırmacılar nakledilen hücrenin vücütta şaşırtıcı bir şekilde canlılığını sürdürdüğnü ve naklin uygun bir secenek olabileceğini keşfettiler.

Londra Francis crick enstitüsün’den Prof.Dr.Adrian hayday bağışıklık sisteminin doğal öldürücü hücrelerini kullandıklarında etkileyici sonuçlar elde ettiklerini söylüyor .Dr.hayday bu bağışıklık hücre nakli işe yararsa ilk klinik denemelerin yapılabileceğini ve bugünkü gibi kan bankaları gibi hastalara nakledilmeye hazır bağışıklık hücrelerini toplayan bağışıklık hücresi toplayan bankaların olabileceğini söylüyor.

Crick enstitüsündeki araştırmacılar kanserle mücadele için yeni yollar arıyor. Şu anda ingilterede kanserli kişilerin yaklaşık %50 si son tıbbı gelişmeler sayesınde teşhisten 10 yıl sonra hala hayatta . Crick araştırmacıları bu oranı gelecek 15 yılda %75 çıkarmayı umuyor.

Araştırmacılar kanser mutasyonlarını bir ağacın dallarına benzetiyor.

En erken mutasyonlar tüm hücrelerde göründükleri için hastalığın gövdesini oluşturuyor. Daha sonradan gerçekleşen mutasyonlar ise kanserin tüm hücrelerinde görülemiyor. Bu değişimler kanserin ilaçlara bağışıklık kazanmasına yol açıyor ve bağışıklık sistemindeki T-hücrelerin tümöre saldırısını engelliyor.

Kanserle mücadelede bağışıklık hücresi nakli

Kaynak:bilim teknik D. Mart 2019 sayı 616

www.helixbilim.com