22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Karın Bölgesindeki Yağ Oranı Beynimiz Hakkında Ne Söylüyor?

yag-9

yag-9

Karın Bölgesindeki Yağ Oranı Beynimiz Hakkında Ne Söylüyor? Neurology tıp dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre,beyninizin büyüklüğü ve şekli ile karın çevresinin genişliği arasında ilginç bir bağlantı var.

Çalışmanın bulguları karın çevresinde daha fazla yağ bulunan kişilerin beyinlerinin küçülmüş ve daha az gri maddeye sahip olduğunu söylüyor.

Unıversty collage london’daki ve İngiltere loughborough üniversitesindeki bilim insanları bulgulara UK biobank’a kayıtlı olan kişilerin genetiği ve sağlığı ile ilgili geniş yelpazedeki verileri inceleyerek ulaştı. Araştırmacılar sonuçları etkileyebilecek yaş ve fiziksel aktiviteler gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak ortalama 55 yaşında 1000 kişi inceledi.

Yüksek vücut kitle endeksine ve yüksek Bel-kalça  ölçüsü oranına sahip kişilerin beyinlerinde  gri madde hacminin ortalama 786 cm, sağlıklı kişilerinkinde ise ortalama 798 cm olduğu görüldü. Vücut kitle endeksi yüksek ama bel-kalça oranı yüksek olmayan kişilerin beyinlerinde gri madde hacmi ise 793 cm olarak tespit edildi.

    Diğer yandan ,obezitenin beynin beyaz maddesini etkilemediği görüldü.  Araştırma ekibinde Dr.MarkHamer, çalışmalarında karın bölgesindeki yağlanmanın gri madde hacminin azalmasıyla ilişkili olduğunu gri madde diye nitelenen  bellek ,dikkat,algısal idrak,düşünce ,dil ve şuur konusunda kilit rol oynadiğinı  bu ilişkiye göre bu aktivitelerde  değişkenlik olduğunu bildirdi .

YAĞ ORANI ARTTIKÇA BEYİN KÜÇÜLÜYOR

Vücuttaki yağ oranı arttıkça beyin küçülüyor. Bu duruma açıklık getiren Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, “Son yıllarda beyin sağlığı ve beslenme ile ilgili değişen bilgiler oldu. Bir kişinin nörolojik hastalıklara yakalanmamak için kaçınması gereken şeyler artık çok netleşti. Örneğin; Karbonhidrat, doymuş yağ, margarin, şeker… Bunlar özellikle yarattıkları ortam karışıklığıyla dokuya sağlıksız mesaj veriyorlar. Hücreyi gereksiz, olumsuz çalışma koşullarına sokuyorlar. Kişi, belli bir vücut kitle indeksi (VKİ)’nin üzerine çıktığında hücreye olumsuz mesajlar gitmeye başlıyor ve kişi hangi nörolojik hastalığa yatkınsa onunla uğraşmaya başlıyor.

İnme ve nörodejeneratif hastalıklar, en büyük grubu oluşturuyor. Kişiler, tüm nörolojik hastalıklara açık hale geliyor ama bu iki hastalık daha önemli bir risk faktörü” dedi.

kaynak:bilim teknik D.sayı:616 : mart 2019

Karın Bölgesindeki Yağ Oranı Beynimiz Hakkında Ne Söylüyor?

www.helixbilim.com