22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Kas tutulması nasıl oluşur?

kas-tutulmasi

kas-tutulmasi

Kas tutulması nasıl oluşur? İnsan kendisini harekete geçirir,   spor yapar,  sağlığı için bir şeyler yapar ve anında cezalandırılır; kas tutulmasıyla!  bu nasıl olur?yıllar boyunca bu olgunun kaslara aşırı asit yüklenmesinden kaynaklandığı düşünüldü: aşırı ve alışılan sürenin üstünde hareket  kaslarda çok fazla laktik asit oluşturur. bunlar çok hızlı yakılamaz ve o bilindik olguya götürür: kas tutulması

Ancak geçtiğimiz yıllarda bilim  bize tamen farklı bir açıklama sundu: kaslar gücünü kasılmaktan alır. kas gücü sayısız  mikroskobik kasılmanın toplamından meydana gelir.

Kaslardaki en küçük yapı birimi sarkomerlerdir.  kas lifleri bu birimlerin birleşmesinden oluşur.sarkomerler iki bölümden oluşan yay sistemlerine benzer:   miyozin  molekülleri aktin iplikçiklerini  kanca gibi tutar ve birbirlerine çekerler.böylece miyozin ve aktin proteinleri tıpkı teleskop anteninin parçaları gibi iç içe geçerler.

Bu sırada tek bir sarkomer milimetrenin binde birinden daha azı kadar kısalır .bu kasılma asgari düzeyde olmasına rağmen her bir kas lifini oluşturan binlerce sarkomerin bu hareketi toplamda bir bütün oluşturur. bu, bütünde kendini belli eder, kas kasılır ve böylece bacaklarımızı hareket ettirebilir ya da ağırlık kaldırabiliriz.

Kas tutulması nasıl oluşur ! Kas tutulması sırasında enteresan şeyler gözlemlenmiştir. aşırı yüklenme sırasında en ufak kas birimlerinde yırtılmalar görülür: sarkomerler hasar görür. kas tutulması aslında kaslarda meydana gelen mikro yırtılmalardır.  hasar oluşmasının sebebi, bu birimlerin kapasitelerini aşan bir gerilime tabi tutulmasıdır. kas lifleri aşırı  gerilir ve bu nedenle zarar görür  ve bu acı verir!

Kas tutulması spordan önce yapılan esneme çalışmalarıyla engellenebilir mi?

Gözlem çalışmaları buna olumsuz yanıt veriyor:  engellenemez  .ya sonra?antreman biçimimi değiştirilmeli ya da üzerine mi gidilmeli?bunun sonuçları kötü olabiliyor;

Bu durumda yaralamaların iyileşme süreci daha uzuyor. spordan sonra masajmı?daha kötü bi hale getirebiliyor.  bu moral bozucu, ancak kas tutulmasına dayanmaktan başka seçenek yok. ama bir teselli var: bunun sonunda daha fazla lif oluşuyor ve güçleniyoruz!  spor salonlarının duvarlarında nede güzel yazar: no pain no gain (acı yoksa kazanç yoktur).

kaynak:popüler bilim kitapları 1, yazar Ranga yogeshwar

helixbilim