22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Kök hücre ile eksik uzuvları tamamlanabilecek..

kok-hucre-eksik-uzuvlar-7

kok-hucre-eksik-uzuvlar-7

Kök hücre ile eksik uzuvları tamamlanabilecek.. ABD  Oregon’da çalişan araştırmacı shoukhrat  Mitalipov ve meslektaşları dokuz yaşındaki erkek bir rhesus maymunun. Olgun cilt hücrelerinin genetik meteryelini 14 dönör dişi maymundan toplanan yumurta hücrelerine aktardı.

Deneyde  kullanılan yumurtaların öncelikle kendi genetik meteryali çıkarıldı ardından yetişkin cilt hücresi çekirdekleri titizlikle yumurtaya şırınga edildi . Kısa bir kuluçka  evresinin ardından şırınga yapılan yumurtalarda hücre bölünmesine kimyasal startı verebilmek için ilaçlar eklendi  ardından az sayıda hücreler bölünmeye ve emriyonik kök hücreler üretmeye başladı. Araştırmacılar bu hücreleri laboratuar ortamında büyütmeyi başardı.

Tekniğin işlemesinin nedeni yumurtaların DNA’yı yeniden proğramlayan kimyasal koktyl içermesi. Bu koktyl emriyo gelişimi için gereken doğru gen kombinasyonlarını devreye sokuyor. Ekip yumurtanın kendi genetik meteryalini çıkarırken ultraviyole işik kullanmaktan kaçındı ve hücreler için kullanılan kültür ortamında kalsiyum ile mağnezyum konsantrasyonlarını çok düşük tuttu.

Ekibe göre primatlarda (dolayısıyla insanda) işe yaradığı kanıtlanan teknik teoride bağışıklık sistemi reddi, olmaksızın  hasarlı doku ve organ tamiri  için kişiye özel kök hücre üretimini mümkün kılacak..

HANGİ KÖK HÜCRE DAHA ETKİLİDİR?

Ortopedide ise son on yılda kök hücre kullanımı hızla artmıştır.

En sık kullanıldığı hastalıklara bakıldığında ise kemik ve eklem kıkırdağı yaralanmaları, osteoartroz, bağ ve tendon yaralanmaları, osteonekroz ve cam kemik hastalığı gelmektedir.

Kliniğimizde 28 osteoartroz hastasının değerlendirildiği çalışmamızda maliyet, hazırlık süresi ve komplikasyonlar açısından kemik iliği kaynaklı kök hücrenin, yağ dokusundan daha avantajlı olduğunu ortaya koyduk.

Kaynak :Nature d.cilt 450

Kök hücre ile eksik uzuvları tamamlanabilecek..

www.helixbilim.com