16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Ormanlarda Büyük olan ağaçlar daha erken ölüyor neden?

  Geçtiğimiz ay Nature Plants’de yayımlanan bir araştırma kapsamında uzmanlar, ormanların kuraklığa nasıl tepki verdiğine dair elde ettikleri bulguları açıkladı.

Nature Plants :Akademik dergi , İngilizceden çevrilmiştir-Nature Plants, bitkilerin ve bitki biyolojisinin tüm yönlerini kapsayan, aylık hakemli çevrimiçi yalnızca bilimsel bir dergidir. 2015 yılında kurulmuş ve Nature Publishing Group tarafından yayınlanmıştır. Baş editör Chris Surridge. Dergi Atıf Raporlarına göre, derginin 2018 etki faktörü 13.297’dir. Wikipedia (İngilizce)

Dünya’nın farklı bölgelerinden 38 ormanda gerçekleşen 40 kuraklık olayının verilerinden yola çıkan araştırma ekibi, kuraklık zamanı daha büyük ağaçların daha yavaş geliştiğini ortaya çıkardı.

Araştırma aynı zamanda incelenen kuraklık durumlarının %65’inde, kuraklıkla ilişkili ağaç ölümlerinin ağacın büyüklüğüyle orantılı olduğunu ortaya koydu. Buna göre büyük ağaçların biyolojik özellikleri kuraklığı onlar için daha zor hale getiriyor.

Yerçekimi Etkisinin büyük ağaçlardaki Etkisi

Uzmanlar yerçekimi etkisinin, büyük ağaçların daha fazla risk altında olmasının en önemli nedenlerinden olduğunu söylüyor. Çünkü kuraklık zamanında topraktaki suyu santimetrelerce yukarı çekmekle metrelerce yukarı çekmek aynı olmuyor. Bu durumda büyük olanın işi zorlaşıyor. Buna karşılık ağaçlar kuraklıkla baş edebilmek için yapraklarındaki gözeneklerini kapatarak daha fazla suyun dışarı çıkmasını önlüyor ve CO2’yi tutuyor. Ağaç çok uzun süre bu duruma maruz kaldığında ise karbon deposu giderek azalmaya başlıyor.

Ağaçları Asıl Öldüren Etken

Ancak uzmanlar ağacı asıl öldüren şeyin karbonun azalması değil bunun sonucunda savunma sistemi zayıfayan ağacın avcılara, örneğin gövdesinde yaşayan böceklere karşı hassas hale gelmesi olduğunu öne sürüyor. Büyük ağaçların orman ekosistemi içinde önemli görevleri var. Bazı kuş türlerinin yalnızca bu tür ağaçlarda yaşaması ve alt kısımda yer alan bitki örtüsünün bu ağaçlar sayesinde serin ve nemli kalması bunlardan yalnızca bazıları. Bu nedenle araştırma, ormanların ömrünün uzatılmasını ve karbon salımı konularında stratejiler geliştirilmesini amaçlayan yeni araştırmaların önünü açması bakımından önemli bulunuyor.

Kaynak:Tübitak bilim teknik dergisi,google,web

Helixbilim.com