16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Parmaklarımızı kütürdettiğimizde neden ses çıkar ?

parmak-citlatmak-5

parmak-citlatmak-5

Parmaklarımızı kütürdettiğimizde neden ses çıkar ? Kütürdeyen bölgeler oynar eklem yerleridir. Bu eklemler bir birlerine kıkırdak yüzeyleri ile bağlı iki kemikten oluşur. Bu kıkırdak yüzeylerinin etrafı eklem kapsülü ie çevrilidir. Eklem kapsülü kıkırdağı oluşturan hücreleri besleyen ve sınovıal sıvı adı verilen kaygan bir sıvı içerir.

Sınovıal sıvının içinde aynı zamanda  oksijen,Nitrojen,ve Karbondioksit gibi çözünmüş gazlarda bulunur.  Bacak , bilek  hatta tehlikeli olmasına rağmen boyun bile kütürtdetilse de en sık kütürdetiğimiz yerler parmaklarımızdır. Parmaklarımıza bir kuvvet uyguladığımızda oluşan hareketin sınırını eklemin hacmi belirler. Bu hacim ise eklem kapsülündeki sinovial sıvı miktarına bağlıdır. Kuvvet uygulanmasının ardından sınovıal sıvı içinde bulunan çözünmüş gazların oluşturduğu mikroskobik ölçekteki baloncukların bir kısmının patlaması ile yayılır böylelikle eklemin hacmi ve kabliyeti artar.

  Parmaklarımıza baskı uyguladıgımızda çıkan sesin kaynağının sıvıyı terk eden, böylece eklem kapsülünün biraz daha esnemesini sağlayan bu gaz baloncukaları oluyor. Eklemin tekrar ses çıkarabilmesi için ise sınovial sıvı içerisinde çözünmüş gaz miktarının artması ve dolayısıla biraz zaman geçmesi gerekiyor bir defa kütürdettikten sonra tekrar denediğimizde ses çıkmamasının nedenide bu.

PARMAK ÇITLATMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Her ne kadar bazı kaynaklar parmak çıtlatmanın ciddi bir probleme yol açmayacağını söylese de, ihtimal dahilinde olabilecek bazı zararları belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz. İşte parmağınızı çıtlattığınızda oluşabilecek problemler:

– Parmaklarınızı çıtlatmak bağlarınızın zarar görmesine neden olabilir.

– Uzun yıllar boyunca parmak çıtlatmak parmaklarınızın zayıflamasına ve ellerinizin gücünün azalmasına yol açabilir.

– Yapılan bir araştırmaya göre parmaklarınızı çıtlatmak eklemlerde şişliğe neden olabilir.

-Eklem kapsüllerinde yumuşak doku hasarı oluşabilir.

-Kemikleri birbirine bağlayan yumuşak dokularda hasar meydana gelebilir.

– Parmak çıtlatan kişilerin kavrama yeteneği parmak çıtlatmayan kişilere göre daha düşük olabilir.

kaynak: bilim teknik dergisi 606 sayı (sciencenews )

Parmaklarımızı kütürdettiğimizde neden ses çıkar ?

helixbilim.