16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Pilsiz çalışan milimetrik kameralar !

pilsiz-kamera-4

pilsiz-kamera-4

Pilsiz çalışan milimetrik kameralar !Kameralar üzerine düşen ışığı ölçen hücrelerden oluşan cihazlardır. Bu hücrelerin aynı anda hem ışığı ölçmesi hemde bu ışıkla enerji üretmesi mümkün değil.

Güneş enerjisiyle çalışan kameralar üretmek için işigin düştüğü alanın bir kısmı ışığı ölçen hücrelere  bir kısmı da ışıktan enerji üreten hücrelere ayrılıyor.

Michigan üniversitesinden eusik yoon ve sung-yun park’ın önerdiği yeni yöntemle üzerine düşen ışıkla çalışabilen  kameralar üretebiliyor.

araştırmacılar yaptığı çalışmalarda ışığa duyarlı diyotların belli ölçüde saydam olduğunu tespit etmiş.

bu özellikten yararlanarak yaptıkları tasarımda üst üste koydukları iki diyottan üstteki ışığı ölçerken alttaki enerji üretiyor.

Üretilen prototip 1 milimetrekareden daha küçük ve  ek bir enerji ihtiyacı olmadan saniyede 15 kare kaydedebiliyor. Alınan görüntülerin kaydedilebildiği depolama ünitesininde dahil edilmesiyle her şeyi kaydeden nesnelerin üretilmesi hayli kolay hale gelecek.

Tıbbi optik cihaz geliştirme konusunda uzman RF System Lab. şirketi, 1 cm genişliğinde, 2.3 cm uzunluğundaki kameranın, hap gibi yutulduktan sonra vücut içinde gezdiği bölgelerin görüntülerini çekeceğini ve yakında güncel endoskopi aygıtlarının yerini alacağını bildirdi.


Mini kamera denemeleri, üç aya kadar insan üzerinde yapılmaya başlayacak. Denemeler, Japonya’dan başka ABD’de de yürütülecek. 


Şirket sözcüsü, “Kapsül içindeki kamera, işini bitirdikten sonra vücuttan atılacak. Kamera henüz tek kullanımlık, ancak kullanılmış kameraların yeniden nasıl kullanılabileceğini araştırıyoruz” dedi. Sözcüye göre, kameralı kapsüller 100 dolardan ucuza satılacak, ancak uzaktan kumanda aygıtı ve monitörlerin maliyeti 10 bin doları bulabilecek.

Pilsiz çalışan milimetrik kameralar !

Kaynak: tubitak(bilim teknik dergisi) sayı 606

helixbilim