22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Robotlar Artık Hissedebiliyor

Günümüzde robotlar artık insanların yaptığı bir çok işi yapabiliyor. Dış görünüşü insanlara benzeyen robotlar insansı robotlar olarak isimlendiriliyor.

Gelecekte insansı robotların insan vücüdunun gerçekleştirdiğine benzer işlevleri gerçekleştirilmesi bekleniyor. İnsansı robotlar çevreleri ile insanlar gibi etkileşim halinde olabilmesi için çevrelerini hassas bir şekilde algılayabilmeleri gerekiyor. Münih Teknik üniversitesinden Prof. Gordon cheng ve arkadaşları bu amaçla robotlarda kullanılabilecek yapay bir deri geliştirdi. Yapay deri çapı yaklaşık 2.5 cm olan altıgen şekilli sensör birimlerinden oluşuyor. Bu sensörler sıcaklığı,basıncı,mesafeyi ve ivmelenmeyi tespit edebiliyor.

Araştırmacılar geliştirdiği yapay deriyi H-1 isimli insansı robota yerleştirdi. Robotun gövdesinde,kollarında,bacaklarında, hatta ayaklarının altında toplam 13.000’den fazla sensör var. Bu sayede robot bütün vücuduyla hissedebiliyor

Örneğin prüzzlü bir zeminde dengeli bir şekilde yürüyebiliyor,bir insana sarılabiliyor yada elini sıkabiliyor.geliştirilen teknoloji robotların insanlarla ve çevreleriyle güvenli bir şekilde  iletişim  kurmasına yardımcı olabileceği yönünde. En azından yalan söylemeyecektir bu kesin.

kaynak: tübitak bilim teknik dergisi,web

helixbilim.com