22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

sıcak çarpması Nedir? nasıl oluşur?


Sıcak çarpması, çok sıcak ve nemli havada veya ortamda uzun zaman kalındığında veya yoğun fiziksel aktivite yapıldığında ortaya çıkan bir durumdur.

Yaz aylarında dışarıda daha fazla zaman geçiriyoruz. Fakat özellikle çok sıcak havalarda farkında olmamız gerekli olan ciddi bir sağlık sorunu var: sıcak çarpması.

Sıcak çarpması, çok sıcak ve nemli havada veya ortamda uzun zaman kalındığında ya da yoğun fiziksel aktivite yapıldığında ortaya çıkan bir durumdur. Sıcak çarpmasında vücut kendini soğutmayı başaramaz ve vücut sıcaklığı 40 ºC’ın üzerine çıkar.

Terlemenin, vücut sıcaklığının sabit tutulmasında önemli rolü vardır. Ter vücuttan ısı alarak buharlaşırken vücudun soğumasına yardım eder. Eğer ortamda bulunun rutubet oranı yüksekse buharlaşma daha yavaş gerçekleşir. Bu sebeple rutubet oranındaki artış, vücudun terlemeyle ısı kaybetmesini dolayısı ile soğumasını engeller.

Sıcak havalarda kalın ve dar giysiler giymek sıcak çarpması riskini artırır. Çünkü böyle durumlarda ter kolayca buharlaşarak vücudu soğutamaz. Ayrıca yeterince su tüketmemek de vücut sıcaklığının uygun biçimde düzenlenmesini zorlaştırır.

Sicak_carpmasinda_ne_yapmali.Jpg
Sıcak çarpmasından korunmak için yeterli su tüketmek hayli önemlidir.
Sıcak çarpması durumunda vücut sıcaklığı 40 ºC’ın üzerine çıkar. Kaslarda kramp hissedilebilir. Kalp atım hızı yükselebilir. Cilt rengi kırmızıya dönebilir. Bilinç kaybı ortaya çıkabilir. Baş ağrısı hissedilebilir.

Tedavi edilememesi durumunda sıcak çarpması beyinde, kalpte, böbreklerde ve kaslarda hasara neden olabilir ve hayati risk oluşturan sonuçlara yol açabilir.

Bu sıcak yaz günlerinde sıcak çarpmasından korunmak için bol, ince, açık renkli ve hava aldıran kıyafetler giymeye, yeterince su tüketmeye, günün en sıcak saatlerinde daha az fiziksel aktivite yapmaya dikkat edebilirsiniz.

Kaynaklar: tübitak genç bilim dergisi,web,google

helixbilim.com