22 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

SÜPER ANTİBİYOTİK..

SÜPER ANTİBİYOTİK..

SÜPER ANTİBİYOTİK..

Küdüs hebrew üniversitesinde ılana kolodkın-gal ve meslektaşları E.coli bakterisinin kendini öldürmesini tetikleyen bir “ölüm faktörünü” keşfettiler. Bu keşif yeni güçlü antibiyotik yolunu açabilir yada antibiyotik kullanma ihtiyacı azaltılabliri.

E.coli mazEF denen bir gen modülü taşır ve bu modül mazF denen uzun ömürlü bir toksin ile mazE denen kısa ömürlü bir antitoksin üretir. Genler aktif olduğu surece her şey yolunda gider çünkü antitoksın ,toksinin faaliyetini engeller. Ancak hücre baskı altındaysa –bakterilere virüs saldırdığında yada besin azaldığında  gen etkisizleşir kısa öürlü antitoksin yok olur. Böylece kalıcı mazF bakteriyi öldürmek üzere serbest kalarak hücrenin içindeki genetik materyali yiyip bitirir mikroplar bu sıstemi nufusu belli bir seviyeyi aştıgında devreye sokarlar bazıları kendini feda eder amaç koloninin diğer üyelerinin hayatta kalmalarını sağlamaktır.

Ancak bu intihar düğmesini açan EDF molekülünü kimyasal kimliği şimdiye kadar bilinmiyordu ekip bunu öğrenmek yoğun bakteri kültürü  yetiştirmede kullanılan ortamlardan özütler topladılar tek tek gözden gecirdiler. Sonçta EDF nin bir kısa praotein dizisi olduğu anlaşıldı araştırmacılar bu kısa protein dizisini yapay versiyonunun yapmayı başardılar boylece mazEF hücre intihar proğramı hazırlandı Ardından mikroplar küçük doz bir antibiyotikle kendini öldürmek zorunda kaldılar.

Dünyada antibiyotik seçeneklerinin tükendiği böyle bir zamanda ve bakterilerin direnç kazandığı ve supermikroba dönüştüğü bu yıllarda mücadele etmenin yeni bir yolu bu olabilir..

Kaynak : Science,sayı 318(virüs bilimi)

helixbilim.com