16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Tip 1 ve Tip 2 diyabet arasındaki fark nedir?

tip2-diyabet-kesin-cozum

tip2-diyabet-kesin-cozum

Halk arasında şeker hastalığı diye de bilinen diyabetin aslında iki çeşidi vardır. Diyabet Tip 1 ve Tip 2 olarak çeşitlendirilir. Tip 1 diyabet genellikle insülin eksikliğinden kaynaklanırken Tip 2 diyabet insülin direncinin gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

Tip 1 diyabette genetik faktörler daha etkilidir. Eğer genlerinizde Tip 1 diyabetin oluşmasını sağlayacak bir ortam varsa bundan kaçamazsınız. Hastalık çocukluk çağında bile görülebilir.  Aslında hastalığın sebebi pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülinin yeterli seviyede üretilememesinden kaynaklanır.  İnsülin, kan içerisindeki şekeri hücreye taşımakla görevlidir. Tip 1 diyabette yeteri kadar insülin üretilmediği için kandaki şeker tam olarak hücrelere taşınamaz. Bunun için kan şekeri normalden yüksek çıkar.

Tip 2 diyabete baktığımızda ise genetik faktörlerden çok kilo alımı ve obeziteyle alakalıdır. Kişi sürekli fazla miktarda enerji aldığında kan şekeri doğal olarak artmaktadır. Kandaki şeker seviyesini düşürmek için pankreas daha fazla insülin üretir. Başlarda fazla insülin talebini yerine getirebilen pankreas, kilo alımı devam ettiğinde görevini yerine getiremeyecektir. Devamında insülinin verimi düşmekte ve insülin direnci oluşmaktadır. Verimsiz olan insülin, kan şekerini yeteri kadar düşüremediği için doğal olarak kan şeker seviyesi yüksek olacaktır. Tedavi olarak dışarıdan insülin alımı ya da pankreasın daha fazla çalışması için ilaçlar kullanılır. Yalnız bunlarda geçici yöntemler olup; kişi fazla enerji tüketmeye devam ederse kısır bir döngü şeklinde bu olay devam edecektir. Sonuç olarak, özellikle Tip2 diyabetin gelişmemesi bizim elimizdedir. Birçok Tip2 diyabet hastası, yediklerine dikkat ederek ve düzenli egzersiz yaparak iyileşme sağlamıştır. Beden kitle indeksi 35’in üzerinde olan Tip2 diyabet hastaları ise obezite cerrahisi ile iyileşme sağlamaktadırlar. İleri seviyede şeker hastalığı olan hastalar ise şeker hastalığı ameliyatını tercih etmektedir..

helixbilim.com