16 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Titreşerek incelmek mümkün yağlarınızdan kurtulabilirsiniz !

Titreşerek incelmek mümkün yağlarınızdan kurtulabilirsiniz !: Kilo vermek için  türlü, türlü egzersiz , ilaçlar ve aç  kalmamıza gerek yok artık yeni bir kolay yöntem keşfedildi.  New Yorklu bir araştırmacı olan Clinton robin ve meslektaşları  titreşen bir platform üzerinde geçirilecek günlük kısa bir sürenin incelmeye büyük katkılar sağladığı ortaya koydular  bunu şu şekilde ispatladılar:

araştırmacılar benzer ağırlıktaki fareleri iki gruba ayırdılar . gruplardan biri hergün 15 dakikalık titreşim seansına tabi tutuldular. Bu titreşim üzerine parmak konulduğunda hissedilebilecek kadar küçük bir hareketti . ikinci gerup fareler ise titreşime tabi olmamanın dışında tamamen aynı muamele yapıldı. 15 hafatnın sonunda elde edilen sonuçlar çarpıcıydı. Titreşime tabi tutulan farelerin vücut yağı oranı ikinci grup olan kontrol grubundan %23.5 daha azdı ve ağırlıkları ortalamada 1,2 gram daha düşmüştü. Hayvanların vücudunda yapılan tomoğrafiler de vücudun orta kısımda %27 daha az yağ  olduğu  doğruladı. Titreşerek incelmek mümkün unutmayın…

Ekip yağın nereye gittiğini anlamak için üçüncü bir bir grup fareyi kullandı. Bu grubun kemik iliği yeşil renkli bir işaretleyici, protein üretmek üzere genetik olarak proğramlanmiştı . Böylece araştırmacılar kemik iliğini ürettiği hücrelerin nereye gittiğini takip edebildi.normal koşullar altında hücrelerin en azından belli bir kısmı vücudun ediposit denilen yağ hücrelerine dönüşür.

Ancak hayvanlar titreşime tabi tutulduğunda üretilen yağ hücrelerinin sayısı düşmüştü, buda uyarıcının yani titreşimin hücrelerin kaderini değiştirip diğer hücrelere dönüşmesine neden olduğunu gösteriyor.

Ekip bunun zorlanma gerektirmeyen ve ilaçsız bir obezite  kontrol yöntemi olabileceğini düşünüyor…

Titreşerek incelmek mümkün unutmayın…

Titreşerek incelmek mümkün yağlarınızdan kurtulabilirsiniz !

www.helixbilim.com Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…