23 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Virüsten gelen sağlık..

virusten-gelen-saglik-1

virusten-gelen-saglik-1

Virüsten gelen sağlık: Washington üniversitesinde skip virgin ve ekibi herpes virüsü ailesi üyelerinin bulaştığı hayvanların virulans bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarla savaşma konusunda,

söz konusu virüsün bulaşmadığı hayvanlara kıyasla çok daha iyi olduğunu göstererek,  Ateşe ateşle karşılık vermenin mikrobiyolojik dünyadaki bir örneğini sergilediler. 

Skip virgin ve ekibi farelere  MHV-68 yada CMV virüslerinden birini bulaştırdılar.bunların ikiside insanlarda enfeksiyöz mononükleoz (öpücük hastalığı) yol açar .

Enfeksiyonun ilk aşaması geçtikten sonra hayvanlar  yersinia pestis diye bilinen ve sigilli vebaya yol açan ikinci bir mikrobun ölümcül olabilecek dozlarda maruz bırakıldı.

kontrol grubundakilerle karşılaştırıldığında virüs bulaştırılan farelerin hepsi bakteriye karşı yüksek oranda bağışıklık sahibiydi. Ekip ayrıca bu hayvanların kanında interferon gama ve alfa denen en az iki bağışıklık artırıcı hormonuda yüksek sviyede buldu.

Buda viral enfeksiyonun bir şekilde konağın bağişiklık sistemini yararlı bir biçimde değiştirdiğini gösteriyor.Herpes virüslerinin özelliklerinden biride bir kez bulaştıktan sonra konağın bedeninde ömür boyu kalması  .buna lantans deniyor .dolayısıyla virüsün konağini korumak istemesi akla yatkın. Nede olsa konak ölürse virüste ölür.

Ekip şimdilik etkinin insanlar içinde geçerli olup olmadığından emin değil.

  Ayrıca koruyucu etkinin hayvanları diğer virüslere karşı korumaya kadar genişleyip genişlemediği ,bir aşı yoluyla virus bulaştırmadan aynı etkiyi yaratmanın mümkün olup olmadığını araştırıyor..Virüsten gelen sağlık..

Virüs, sadece canlı hücreleri enfekte edebilen ve böylece replike olabilen mikroskobik enfeksiyon etkenleri. Virüsler; hayvanlardan ve bitkilerden, bakterilerin ve arkelerin de içinde bulunduğu mikroorganizmalara kadar her türlü canlı şekillerine bulaşabilirler.

kaynak:nature dergisi

www.helixbilim.com Güncel Billim ve Teknoloji Siteniz…