17 Mayıs 2022

Helixbilim.com

Güncel Bilim ve Teknoloji Siteniz…

Yazın yüksek klima faturalarına son !

klima-9

klima-9

Yazın yüksek klima faturalarına son ! ABD’Lİ MÜHENDİSLER klima kullanmadan evleri serin tutacak bir sistem geliştirdi. Tennessee, National  LaboratorydenBill Miller ve ekibi gün boyu ısıyı emen ve emdiği ısıyı geceleri yeniden uzaya yansıtarak bu süreçte evleri serin tutan çatı sistemi oluşturdu.

Bu sistem nasıl çalışıyor:

yeni sistem dört kısımdan meydana geliyor.bunlardan ilk üçü ısıyı çatı yüzeyinden yansıtmasıyla ilgili.bunuda yansıtıscı kremit yüzeylerden;sıcak havayı çatı boşluğu içinden dişarıya yönlendiren modifiye kremitlerden ve çatı krişleri altındaki yine yansıtıcı kaplamalardan oluşan bir kombinasyonla gerçekleştiriyor. Tüm bunlar standart denebilecek teknikler.

Ancak dördüncü savunma hattı oldukça yenilikçi bu son ayak 23 C’ üstü sıcaklıklardan eriyen malzeme tabakalrından meydana geliyor. Katı bir maddeyi eritmek bir faz değişimine yol açar faz değişimi de enerji tüketir. Böylace malzeme tüm gün sürebilecek tamamen erime durumuna dek aynı sıcaklıkta kalır.

Malzeme bu yöntemle bir enerji süngeri gibi davranarak, ısının aşağıdaki yaşam alanına girmesini önlüyor. Sonra gece sıcaklık düştüğünde malzeme yeniden katıya dönüşerek gün içinde emdiği enerjiyi serbest bırakarak uzaya yansıtıyor.

Testler sırasında söz konusu malzeme güneşli günlerde yaşam alanına nüfüz eden ısının %90 ına engel olmayı başarıyor. bu sistemle evleri serinletme faturalarında ciddi düşüş sağlanabilir diyor Bill Miller..

12 MİLYON EV TİPİ KLİMA KULLANILIYOR

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) verilerine göre; 2016 yılında 800 bin adet klima satışının ardından Türkiye’de 12 milyon kadar ev tipi klima cihazının aktif olarak kullanılıyor. Piyasadaki klima sayısının bu yıl yüzde 3 artması bekleniyor. Akdeniz ülkelerinde ev tipi klimaların kullanımı yüzde 20-50 aralığında iken bu oran ülkemizde henüz yüzde 10 civarında. ÖTV indirimi nedeniyle özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında klima satışları zirveye çıktı.

Geçen yıl 1,4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan Türkiye’deki iklimlendirme sektörünün, yakında devreye alınacak yüksek teknoloji uygulamalarla bu yıl da büyümesi bekleniyor.

Yazın yüksek klima faturalarına son !

www.helixbilim.com